Cyberbullying

14 Ιουνίου, 2022 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από admin

Τι είναι ο διαδικτυακός εκφοβισμός :

Ο διαδικτυακός εκφοβισμός είναι όταν κάποιος δέχεται επώνυμα ή ανώνυμα παρενοχλήσεις,   απειλές,ταπεινωση ή εξευτελισμό μέσω του κινητού.Ο διαδικτυακός εκφοβισμός συνήθως παίρνει μέρος στα κοινωνικά δίκτυα,στα διαδικτυακά παιχνίδια και μέσω e-mails.Όποια ενέργεια φέρνει έναν άνθρωπο σε απόγνωση ή φόβο μπορεί να θεωρηθεί ψηφιακός εκφοβισμός

Η μορφές που μπορεί να πάρει ο διαδικτυακός εκφοβισμός είναι οι εξής:

-αποστολή μηνυμάτων με βλαβερό περιεχόμενο

-δημοσίευση ευαίσθητων πληροφοριών όπως οικογενειακά και προσωπικά προβλήματα

-δημοσίευση προσωπικών φωτογραφιών

-δημιουργία ψεύτικου λογαριασμού για την γελοιοποιηση κάποιου άλλου ατόμου

– απειλητικά μηνύματα και εκβιασμοι

-Στοχοποίηση παιδιών λόγω της καταγωγής τους και της θρησκεία τους

-αποστολή φωτογραφίας  γυμνου περιεχομενου σε άλλα άτομα για την θήξη ενός ανθρώπου

Πότε συμβαίνει ο διαδικτυακός εκφοβισμός;

Διαδικτυακός εκφοβισμός συμβαίνει όταν κάποιος κακόβουλος παρενοχλεί ένα άτομο με τη χρήση της τεχνολογίας. Η παρενόχληση αυτή μπορεί να γίνεται σε τακτικά ή άτακτα χρονικά διαστήματα μέσω οποιασδήποτε πράξης εκφοβισμού, επιθετικότητας, τρομοκρατικής ή αυταρχικής συμπεριφοράς. Ο διαδικτυακός εκφοβισμός περιλαμβάνει καταστάσεις όπως η αποστολή ανήθικων μηνυμάτων, ο αποκλεισμός ατόμων από εφαρμογές συνομιλιών, το hacking ενός ξένου λογαριασμού, η δημοσίευση ενοχλητικών φωτογραφιών, διάδοση προσβλητικών φημών κ.α.

Ποια είναι τα σημάδια και οι συνέπειες του cyberbullying στα θύματα?

• Το παιδί γίνεται ανεξήγητα επιθετικό στο σπίτι, παράλογο προκαλεί φασαρίες, επιτίθεται σε άλλα παιδιά ή αδέρφια
  • Φοβάται να χρησιμοποιήσει το κινητό ή το και τρομάζει όταν λαμβάνει μήνυμα στο κινητό .
  • Φοβάται να περπατήσει μόνο στο σχολείο κι εκλιπαρεί να το πάνε στο σχολείο με το αμάξι
  • Δεν θέλει ούτε να χρησιμοποιήσει το λεωφορείο και αλλάζει διαδρομή πηγαίνοντας προς το σχολείο.
  • Δεν θέλει να πηγαίνει στο σχολείο. Κάνει απουσίες/κοπάνες
  • Δείχνει ανήσυχο/χάνει την αυτοπεποίθηση του
  • Σταματά να τρώει.
  • Αρχίζει να τραυλίζει.
  • Κλαίει πριν κοιμηθεί/έχει εφιάλτες.
  • Απειλεί με αυτοκτονία.
  • Πέφτει η σχολική του επίδοση

Συμβουλές για να παραμείνεις ασφαλής

• Δεν απαντάμε στα εκφοβιστικά μηνύματα.
  • Μπλοκάρουμε την πρόσβαση του αποστολέα.
  • Κρατάμε και αποθηκεύουμε τα μηνύματα ή τις συνομιλίες. Αυτό θα μας είναι χρήσιμο, εάν χρειαστεί ή εάν θελήσουμε να το καταγγείλουμε.
  • Δεν προωθούμε μηνύματα ή εικόνες και φωτογραφίες που θα μπορούσαν να πληγώσουν τα συναισθήματα κάποιου. Έχουμε στο μυαλό μας ότι, εάν κάποιος μας στείλει ένα μήνυμα και το προωθήσουμε ή γελάσουμε με αυτό, στην ουσία γινόμαστε και εμείς μέρος του εκφοβισμού.
  • Αναφέρουμε το πρόβλημά μας στους γονείς μας ή σε άλλους ενήλικους που εμπιστευόμαστε. Σε κάθε περίπτωση μπορούμε να απευθυνθούμε και στη γραμμή βοήθειας help-line όπου εξειδικευμένοι γιατροί και ψυχολόγοι με μεγάλη εμπειρία σε προβληματικές συμπεριφορές στο διαδίκτυο μπορούν να μας παρέχουν συμβουλές και υποστήριξη.

Τι μπορούν να κάνουν οι γονείς αν το παιδί τους δέχεται διαδικτυακό εκφοβισμό

π.χ

Τονώστε του την αυτοπεποίθηση και διδάξτε του να επαινεί τον εαυτό του.

Αναφέρεται συγκεκριμένα περιστατικά ,στο δάσκαλο. Ανάλογα με το αν θα υπάρξει αλλαγή, μιλήστε στο διευθυντή ή τις αρμόδιες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

Μην αδιαφορείτε-παρακολουθήστε τις συναντήσεις του Συλλόγου γονέων

Συνεχίσετε στενή επικοινωνία με το παιδί, για να βεβαιωθείτε ότι δεν θα ξαναρχίσουν τα ίδια.

Αν το παιδί χρειαστεί, ζητήστε ψυχολογική στήριξη από κατάλληλο επαγγελματία.

Συντάκτης: Κωνσταντίνος Τσάκωνας

Πηγές: